Avaxnet

نسخه کامل: تاریخ و مبانی نظری معماری جهان
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
معماری گوتیک چیست؟

معماری گوتیک یکی از سبکها و دورههای تاریخی معماری است. این سبک یک سبک مذهبی بوده که همواره در خدمت کلیسا بوده است.

آغاز پیدایش هیچ یک از شیوههای معماری را به دقت شیوهٔ گوتیک نمیتوان تعیین کرد. هنر معماری گوتیک در میان سالهای ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود. هنر گوتیک در میان دو دوره رمانسک و رنسانس واقع شده است و تا قبل از دوره مدرن گوتیک به عنوان یک صفت منفی به کار میرفت فیلاریته از آن به عنوان هنر فلاکت زده یاد میکند.

دوره ی گوتیک در فرهنگ جهان دوران استیلای مذهب، و بالاخص کلیسا، بر جوامع بوده. نوع ارتباطات در آن دوران به صورت عمودی تعریف می شده است. بدین معنا که تمام ابعاد و جنبه های زندگی در جهت خداوند و برای خداوند تعریف می شده. این الگو در معماری آن دوران خود را به صورت فلش های رو به بالا (به سمت خداوند) نشان داده است. دوره ی گوتیک با ظهور اومانیسم پایان یافت.


نمونهای از معماری گوتیک در آلمان
[تصویر: 02490236634944071775.jpg]
[تصویر: 26326520812617369284.jpg]

نمونهای از معماری گوتیک در فرانسه
[تصویر: 52605795255141425762.jpg]

منبع : ویکیپدیا
معمای استون هنج

استون هنج " يکي از مراکز باستانی جهان است که بسياری از محققان درباره آ ن اختلاف نظر دارند . بعضي اين بنا را برای شناسائی .......


استون هنج "
یکی از مراکز باستانی جهان است که بسیاری از محققان درباره ان اختلاف نظر دارند . بعضی این بنا را برای شناسائی روزها و مشخص شدن اعتدال روزهای بهار و پائیز میدانند . بعضی این مکان را برای قربانی دادن و قربانی شدن میدانند.. شاید بهتر باشد مطلب امروز را دنبال کنیم تا شما قضاوت کنید, اما به این نکته توجه کنید " استون هنج " تنها مکان سنگی به این شکل در دنیا نیست و همین باعث شده تا تئوریهای مختلفی مطرح شود .
دوایر سنگی" استونهنج " یكی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطههای باستانی امروز جهان است كه از سال 1986 در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است . قدمت این محوطه باستانی كه در دشت" سالزبری "در" ویلتشایر" انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمیگردد. "استونهنج" از دو دایرهسنگی متحدالمركز تشكیل شده است كه ارتفاع سنگهای دایره درونی آن به 6 متر و وزنشان به حدود 50 تن میرسد . به عقیده كارشناسان،" استونهنج" در چند مرحله و در یك دوره زمانی هزارساله، از 3 هزار تا 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است.
ساخت "استونهنج" در زمان خود یك شاهكار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت "استونهنج" روشن نشده است، هر چند تئوریهای زیادی در مورد كاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد كه هنوز هیچ یك از آنها به یقین ثابت نشدهاند. دایره بیرونی "استونهنج "كه قطر آن به 115 متر میرسید، از سنگهای نسبتاً كوچكتری ساخته شده است و دو شكاف كه به عنوان ورودی عمل میكردهاند، در شمال شرقی و جنوب آن قرار دارد.
در قرن هفدهم،" جان اوبری"، باستانشناس انگلیسی در لبة درونی این دایره، 56 گودال كشف كرد كه به نام خود او مشهور شدند. بر اساس یك نظریه، این گودالها احتمالاً روزی الوارهایی را به صورت ایستاده در خود جای داده بودند، اما تاكنون هیچ مدركی كه این فرضیه را تأیید كند به دست نیامده است. دایره درونی" استونهنج" در حدود هزار سال بعد ساخته شده است. در این زمان حدود 74 تخته سنگ عظیم كه وزن بعضی از آنها به 50 تن میرسید، از كوههای" مارلبرو داون" در فاصله 30 كیلومتری شمال "استونهنج" به این محل آورده شدند. از این تعداد 30 تخته سنگ دایرة درونی به قطر سیمتر را تشكیل میدهند، 29 تخته سنگ به صورت افقی روی این تختهسنگهای ایستاده قرار گرفتند و 15 تختهسنگ آخر هم كه از بقیه سنگها عظیمتر هستند، به شكل یك نعل اسب درون این دایرة دوم قرار گرفتند .
مطالعات كارشناسی كه به تازگی صورت گرفته نشان میدهد برای انتقال این سنگهای 50 تنی از "مارلبرو داون" به محل فعلیشان، باید لااقل 600 مرد قویهیكل در عملیات انتقال این سنگها شركت میكردند . در طول سالهای گذشته، ساخت این بنای سنگی عظیم به اقوام مختلفی نسبت داده شده است، اما قوم سازنده "استونهنج" تا امروز هنوز مشخص نشده است.
بر اساس پرطرفدارترین نظریه، ساخت" استونهنج" توسط اقوام نوسنگی در حدود 5 هزار سال پیش آغاز شد و بعدها توسط قوم دیگری كه به تازگی شكوفا شده بود، ادامه یافت. برخی كارشناسان احتمال میدهند این قوم دوم كه به قوم" بیكر " مشهور شدهاند، از قسمت قارهای اروپا به انگلستان آمده باشند، اما تاكنون هیچ مدركی كه این نظریه را تأیید كند به دست نیامده است."


استونهنج" و ستارهشناسی در جهان باستان


نخستین مطالعات علمی در" استونهنج" در سال 1740 میلادی توسط" ویلیام استاكرلی" صورت گرفت. "استاكرلی" نخستین نقشه دقیق از استونهنج را تهیه كرد و با مطالعه این نقشه متوجه ارتباط احتمالی این بنا حركت خورشید و ستارگان شد .
"استونهنج" در جهت شمالشرقی ـ جنوبغربی ساخته شده است و احتمالاً سازندگان آن هنگام ساخت آن قصد پیشبینی نقاط اعتدال بهاری و پاییزی (زمانی كه طول روز شب با یكدیگر یكسان میشود) و نقاط انقلاب تابستانی و زمستانی (بلندترین روز و بلندترین شب سال) را داشتهاند* .
بنا بر مطالعات انجام شده در" استونهنج"، در نقطه انقلاب تابستانی، یعنی روز 21 ژوئن، خورشید از شمالیترین بخش دایره بیرونی طلوع میكند و نخستین اشعههای آن درست از میان نعل اسب درونی رد میشود. به گفته كارشناسان، بسیار بعید است كه چنین چیزی صرفاً بر اثر تصادف به وجود آمده باشد .


گرد آوری :گروه فرهنگ وهنر سیمرغ.
منابع:/tarikhema.parsiblog.com

omran-semnan.blogfa.com
معماری معبد سازی

معابد یکی ازمعماری های دین بودیسم میباشد که ازمعبد هندی ریشه گرفته است . این گونه ساختمانها که از زمان سلسله امپراتوری " وی شمالی" شکوفایی و پیشرفت فرهنگ جامعه فئودالیستی و شکوفایی و زوال مذهب چین را به ثبت رسانده و حائز ارزش بسزای تاریخی و هنری است .
پیشینیان چینی درترکیب معماری از دیدگاه عمیق کیهان بینی توام با اصل منفی و مثبت در طبیعت ( به چینی : یین و یان ) و معیارهای زیبایی شناسی حاکی از پرستش ( جانبداری ) قرائن و نظم و ترتیب و ثبات سخت پیروی می کردند .
از این رو معابد چین معمولا مجتمع ساختمانهای چهارگوش مسطح با ترکیب بندی مبنی بر خط محوری میان جنوب و شمال با رعایت جدی تقارن ثابت چون کل واحد میابشد .
علاوه بر این معابد با شکل و ترکیب بندی معماری باغ نما در چین نیز زیاد دیده می شود .این دو نوع هنر معماری باعث شده است که معابد چین دارای محیط با شکوه و آرامش سالنهای معابد بوده و سرشار از سلیقه و علاقه به طبیعت و محیط بسیار بامعنا.
ترکیب بندی معماری معابد باستانی چین معمولا به این قرار است : دروازه اصلی در مرکز و جلو قرار دارد و وقتی که وارد این دروازه میشویم میبینیم برجهای زنگوله و طبل در دوطرف چپ و راست راهرو اصلی واقع است و کاخی که روبروی ما در وسط واقع است ،کاخ "تیان وان دیان " یعنی کاخ شاه آسمانی میباشد ، داخل سالن می شویم و در دو طرف چپ و راست در کنار دیوار 4 مجسمه عظیم الجثه بشکل پهلوان تنومند محافظه دیده می شود که نام چینی آن "جین گان " میباشد. پشت این کاخ به ترتیب کاخ "دا سیون" و بنای کتابهای مقدس به چشم میخورد ، اما اطاقهای روحانیون و بهارخوری در دوطرف راهروی اصلی قرار دارد .
در میان این ساختمانها کاخ شکوهمند "دا سیون "مهمترین و بزرگترین بنا در مسجد بشمار میرود و "دا سیون "همانا "شاکیا مونی "بنیادگذار دین بودا میباشد.
معبد" بای ما " در "لو یان " ("بای ما " یعنی اسب سفید ) ساخت معبد اسب سفید لویان در شهر لویان در استان "حه نان "در سلسله امپراتوری "حان "شروع شده و معبد بودائی است که قبل از دیگر معابد از طرف دولت احداث گردید .معبد مذکور بشکل مربع مستطیل در مساحت حدود40 متر مربع بنا شده است .باتاسیس این معبد توسعه دین بودا در چین و مناطق آ سیا وآسیای شرقی بمراتب تسریع شد.
ازاینرو معبد "بای ما "یعنی اسب سفید کماکان مکانی مقدس برای زیارت بودیستهای بسیاری کشورها می باشد. معبد "حن شان معبد معلق است . شایان ذکر آن که در کوهستان "حن شان " در استان شان سی معبدی معلق وجود دارد و یک بنای بسیار نادر محسوب میشود .
این معبد در میان پرتگاه در جناح غربی دره "جین لون "در 3ممیز 5کیلومتری جنوب شهرستان"خون یون "قرار دارد. بخش بالای آن به تخته سنگ تکیه زده و بخش تحتانی آن با یک دره بسیار ژرف همجوار است . این معبد یگانه بنای چوبی بر روی پرتگاه بشمار میرودکه اکنون در چین محفوظ است و با شکل وترکیب بندی منجصر به فرد خود اولین معجزه درکوه "حن شان" اولین کوهستان شمالی چین شده است
باید اضافه کرد که سازندکی این معبد معلق از دوران "وی شمالی"آغاز گردید و در سلسله های امپراتوری "تان "،"جین "،"مین " و"چینگ"مورد مرمت و تعمیر قرار گرفت. کاخ"بودالا" دین "لاما" فرقه ای از دین بودیسم میباشد و ساختمانهای معابد دین "لا ما” با ابهت و بزرگی کاخ بودا،ارتفاع سالن قرائت کتب مقدس از دیگر ساختمانها متمایز است .
خاصه اکثر این کاخها بر روی کوهها ساخته شده است.کاخ "بودالا" واقع در شهرلهاسا مرکز تبت محل ساختمانهای نمونه ای معبد دین "لا ما" بشمار میرود. کاخ "بودالا"که ازسلسله امپراتوری "تان "(سالهای 618-907میلادی) ساخت آن شروع شد، بر اثر تعمیرات و توسعه ساختمان در سلسله های امپراتوری سرانجام به صورت مجتمع بسیارعظیمی از ساختمانها در آمد که تماما بر روی کوهستانهایی به مساحت بیش از20هزار متر مربع با نهایت شکوه وجلال و زرق وبرق در مقابل انسان جلو می کند.کاخ "بودالا" از بیش از 20 سالن و قصر تشکیل شده است.
در سالن اصلی مجسمه مسی زراندود بسیار گرانبهای ساکیامونی (مئوسسه دین بودا)به بلندای قامت 12سالگی این بودا دیده می شود .در احداث کاخ "بودالا"هم از سبک معماری سلسله "تان " و هم از خصوصیات هنرمعماری نپال و هند تقلید شده است. بعلاوه ،"8معبد برونی" درشهر" چن ده "و "کاخ یون حه گون "در شهر بیجینگ نیز بناهای مشهور دین "لا ما" محسوب می شود


persian.cri.cn/chinaabc/chapter7/chapter70202
لینک مرجع