Avaxnet
آموزش برنامه نویسی .CSS (css در head) - نسخه قابل چاپ

+- Avaxnet (http://www.avaxnet.com)
+-- انجمن: کامپیوتر (/forum-1.html)
+--- انجمن: برنامه نویسی (/forum-6.html)
+--- موضوع: آموزش برنامه نویسی .CSS (css در head) (/thread-39896.html)آموزش برنامه نویسی .CSS (css در head) - moonlover - Sunday 12 September 2010 22:07

آموزش برنامه نویسی .CSS (css در head)

    استفاده از استایلها می تواند به ما کمک کند تا از دوباره نویسی فرمانها جلوگیری کنیم. برای انجام این کار ما می توانیم یک Style را در بخش HEAD در متن HTML خود تعریف کنیم. یک استایل در HEAD با تگ <STYLE> آغاز می شود و با <STYLE/> به پایان می رسد. در قسمت زیر می توانید یک نمونه از استایل را که مشخصاتی را برای تگ <SPAN> تعریف می کند مشاهده کنید که در بخش HEAD در متن قرار گرفته است.

    کد:
    <head>
    <style>
    <!--
    span { color:red; font-style:italic }
    -->
    </style>
    </head>
    همانطور که می بینید استایل با تگ <style> آغاز می شود. سپس یک کامنت را شروع می کنیم تا مرورگرهایی که از CSS پشتیبانی نمی کنند استایل را نادیده بگیرند و در صفحه به نمایش در نیاورند. در قسمت بعد این خط را مشاهده می کنید:
    کد:
    span { color:red; font-style:italic }

    این خط مشخص می کند که هر بار که در صفحه از تگهای <STYLE> <STYLE/> استفاده می شود. متن بین آنها به رنگ قرمز و به صورت ایتالیک نمایش داده می شود. در نوشتن استایل باید در نظر داشته باشید که نباید از علامتهای کوچکتر و بزرگتر ( < و > ) که در اطراف تگهای HTML استفاده می شود، استفاده کنید. همچنین به جای استفاده از علامتهای نقل قول ( " " ) که در متن HTML استفاده می شود از آکولاد ( { } ) در اطراف خواص استایل استفاده می کنیم. خواص مختلف یک استایل هم به وسیله یک نقطه ویرگول ( ; ) از هم جدا می شوند.

    وقتی ما استایلی را در بخش HEAD متن خود برای یک تگ خاص تعریف می کنیم برای محتویات همه تگهایی که استایل برای آن تعریف شده در صفحه مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال وقتی که ما کد بالا را در HEAD متن خود قرار دادیم، هر تگ <SPAN> که در صفحه استفاده شود دارای متنی قرمز و ایتالیک است و نیاز ندارید هر بار دوباره مشخصات متن مورد نظر را تعریف شود.

    برای مثال کد زیر را وارد متن HTML خود می کنیم:
    کد:
    <span>این متن قرمز و ایتالیک است،</span> اما این متن خارج تگ &lt;span&gt; است و مشخصات آنرا ندارد.<br>
    <span>این متن نیز قرمز و ایتالیک است.</span>

    نتیجه را به صورت زیر مشاهده خواهید کرد:
    این متن قرمز و ایتالیک است، اما این متن خارج تگ <span> است و مشخصات آنرا ندارد.
    این متن نیز قرمز و ایتالیک است.
    با این روش ما می توانیم تقریباً خواص همه تگهای HTML را کنترل کنیم، اما این کافی نیست.