خوش آمدید , میهمان گرامی! ورود or ثبت نام

تغییر رنگ قالب

بستن
همین الان توی چه فکری هستی ؟ (17)
گلایه sana 617 20770
بازی با واژه ها
khashaiar saye 898 61686
آخرین کتابی که خوندی چی بود؟!
yasiii saye 61 4248
خندونکـــ
غزل گلایه 437 12747
♫ بيا تو حرف دلتو بگو ♫
mahtabmp3 گلایه 460 26509
از کار افتادن اپلود سنتر ها
admin admin 6 122
با اخر اسم من یه اسم بنویس(2)
گلایه saye 131 987
هستی,نیستی (14)
گلایه saye 664 11920
آشنایی با شایع‌ترین علل گرفتگی موقت گوش
گلایه گلایه 0 26
5 راه برای کنترل اشتها
گلایه گلایه 0 27
با افراد «دوست نداشتنی» چگونه برخورد کنیم؟
گلایه گلایه 1 37
جنگ رو در رو با اکنه!
گلایه گلایه 1 28
من عاشـــــق همســـــرم هســــــــتم
sana گلایه 122 14718
یک عصر جمعه با کمی قہوه ..
گلایه saye 65 1845
دل...
گلایه گلایه 170 12266
جواب نفر قبلی رو بده و از بعدی سوال کن (42)
گلایه گلایه 346 3582
پنجره
youne30 گلایه 70 3123
اگر نفر قبلیت پشت در خونتون باشه...
elina گلایه 872 46682
چینی ِنازک تنهایی تو..
گلایه گلایه 262 26461
قبل از باردار شدن، از سلامت دندان‌تان مطمئن شوید
گلایه گلایه 0 32
103 نکته برای اینکه شاد زندگی کنید
گلایه گلایه 2 55
مرجع دانلود کتابهای علوم غریبه
khoda2006 rezaey7 164 109828
مروري بر كتاب مرجان جادو
admin ah356@gmail.com 2 157
نیمکت داغ
moonlover sana 618 47687
3 نوشیدنی خنک برای روزهای گرم!
گلایه گلایه 0 40
ماسک هایی برای سیاه کردن مو
گلایه گلایه 3 63
اشعار احسان پرسا
گلایه گلایه 50 3617
غذاهایی که فقط با تن ماهی می چسبه! (1)
گلایه amirhossein 3 161
چرا مردها قابل اعتماد نیستند ؟!
گلایه گلایه 1 57
طنز؛ عروس رفته اَکسپت اَند فالو کنه
گلایه گلایه 0 49
عکس: گل کاغذی با الهام از تراشه مداد
گلایه گلایه 0 44
طرز تهیه ی انواع غذاهای محلی _ جنوب
گلایه گلایه 4 607
دیـــــــــــروز / امــــــــــروز / فـــــــــــردا
sana sana 61 5748
محلی برای طرح سوالات و مشکلاتی که به ان برخورد میکنید
admin admin 1863 104098
چمدان
دایی جان گلایه 66 5004
خودکشی پیرزن 71 ساله در دزفول
گلایه گلایه 0 53
4 چهره به «شهرزاد 2» خواهند پیوست
گلایه saye 3 113
دانلود کتاب PDF آموزش اکسس ( Access )
user panteaakk 2 235
گزیده ای از یک کتاب(3)
mohsenshiri1388 mohsenshiri1388 394 13164
عکس از هنر آشپزی آواکسی ها ( زود بیایید بچه ها)
moonlover saye 430 49189

نماد ها
دسترسی سریع به تاپیکهای مهم
تبلیغات
مطالب منتخب
مطالب پربازدید
مطالب پربازدید
وصیت نامه داریوش بزرگ هخامنشیزمان کنونی: Tuesday 24 May 2016, 10:29
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: chelipa5000
آخرین ارسال: chelipa5000
پاسخ: 1
بازدید: 334

امتیاز دهید:
  • 29 رأی - میانگین امیتازات : 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وصیت نامه داریوش بزرگ هخامنشی
Saturday 04 August 2007, 02:06
ارسال: #1
وصیت نامه داریوش بزرگ هخامنشی

وصیت نامه داریوش بزرگ(داریوش اول هخامنشی)

اینک که من از این دنیا می روم ٬ 25 کشور جزو شاهنشاهی ایران است و در همه ی این کشورها پول ایران رواج دارد و در آن کشور ها ایرانیان ارجمندند و مردم کشورها نیز در ایران دارای ارزش انسانی می باشند.

جانشین من ٬ خشایارشا ٬ باید مانند من در نگه داری این کشورها بکوشد. راه نگهداری این کشورها این است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب و آیین و دین آنها را گرامی دارد. اکنون که من از این دنیا می روم ٬ تو 12 کرور ‹‹ دریک ›› زر در خزانه داری و این زر یکی از پایه های نیرومندی تو می باشد٬ زیرا توانایی پادشاه تنها به شمشیر نیست ٬ بلکه به ثروت نیز هست. البته به یاد داشته باش که تو باید به این ذخیره بیفزایی نه اینکه از آن بکاهی. من نمی گویم که در زمان نیاز از آن برداشت نکن ٬ زیرا این زر در خزانه برای آن است که در هنگام خواستاری و نیاز از آن برداشت شود ٬ اما در کمترین زمان آنچه برداشتی به خزانه برگردان. مادرت آتوسا بر من حق دارد ٬ پس پیوسته وسایل خشنودی خاطرش را فراهم کن.

ده سال است که من سرگرم ساخت انبارهای غله در نقاط مختلف کشور هستم. من روش ساختن این انبارها را که با سنگ ساخته می شود و به شکل استوانه است ٬ در مصر آموختم.

چون انبارها پیوسته تخلیه می شود ٬ حشرات در آن به وجود نمی آیند و غله در آن چند سال می ماند ٬ بدون اینکه فاسد شود و تو باید بعد از من به ساختن انبارهای غله ادامه دهی ٬ تا اینکه همواره خوراک دو یا سه سال کشور در انبارها موجود باشد. هر ساله  پس از اینکه غله جدید به دست آمد٬ از غله موجود در انبارها برای تامین کمبود خواروبار بهره ببر و غله جدید را پس از اینکه بوجاری شد ٬ به انبار ببرو به این ترتیب تو هرگز برای خوراک مردم در این کشور دلنگرانی نخواهی داشت ٬ مگر اینکه دو یا سه سال پیاپی خشکسالی شود.

هرگز دوستان و ندیمان خود را به کارهای کشوری مگمار٬ برای آنها همان برتری دوست بودن با تو کافی است ٬ چون اگر دوستان و ندیمان خود را به کارهای کشوری بگماری و آنها به مردم ستم روا دارند و بهری ناراست نمایند ٬ نخواهی توانست آنها را به پادافره ( مجازات) برسانی ٬ چون با تو دوست هستند و تو ناچاری که جانب دوستی شان را نگه داری.

کانالی که من می خواستم بین رود نیل و دریای سرخ به وجود بیاورم ٬ هنوز به پایان نرسیده و به پایان رسانیدن این کانال از دید بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد و تو باید کانال را به انجام برسانی و در آمد رفت و آمد کشتی ها از آن کانال نباید چنان سنگین باشد که ناخدایان کشتی ها بهتر ببینند که از آن راه نروند.

اکنون من سپاهی به سوی مصر فرستادم تا در آنجا نظم و آرامش را برقرار کند ٬ ولی زمان نیافتم تا سپاهی به یونان بفرستم و تو باید این کار را انجام بدهی. با یک ارتش نیرومند به یونان یورش ببر و به یونانی ها بفهمان که پادشاه ایران این توانایی را دارد که جانیان و خونخواران جنگی را به سزای کردار ناشایست خود برساند.

سفارش دیگر من به تو این است که هرگز دروغگو و چاپلوس را به خود راه نده٬ چون هر دوی آنها بلای پادشاهی هستند و بدون دلسوزی دروغگو را از خود دورنما.

هرگز سرکردگان دیوانی و اداری مالیات گیران را بر سر مردم خراب نکن. برای اینکه آنان به مردم ستم نکنند ٬ برای گرفتن مالیات ٬ قانون درست کردم که این قانون تماس دیوانیان با مردم را خیلی کم کرده است و اگر این قانون را نگهبان باشی ٬ حکومتیان با مردم زیاد تماس نخواهند داشت.

افسران و سربازان ارتش را خشنود نگه دار و با آنها بد رفتاری نکن. اگر با آنها بد رفتاری کنی آنها نخواهند توانست رفتار متقابل کنند ٬ اما در میدان جنگ تلافی خواهند کرد ٬ ولو به قیمت کشته شدنشان باشد و تلافی آنها این گونه خواهد بود که دست روی دست می گذارند و تسلیم می شوند تا اینکه وسیله شکست خوردن تو را فراهم نمایند.

امر آموزش را که من آغاز کرده ام ٬ ادامه بده و اجازه بده مردم بتوانند بخوانند و بنویسند تا اینکه دریافت و بینش آنها بیشتر شود و هر اندازه که دریافت آنها زیادتر شود تو با اطمینان بیشتر و بهتر میتوانی پادشاهی کنی.

همواره پشتیبان کیش یزدان پرستی باش٬ اما هیچ کس را مجبور نکن که از کیش تو پیروی نماید و پیوسته به یاد داشته باش ٬ هر کس باید آزاد باشد که از هر کیشی که خواست و باور اوست ٬ پیروی کند.

پس از اینکه من زندگی را بدرود گفتم ٬ بدن مرا بشوی و آنگاه کفنی را که خود فراهم کرده ام بر من بپیچان و در تابوت سنگی بنه و در گور بگذار. اما آرامگاهم را باز نگه دار ٬ تا هر زمانی که میخواهی وارد آرامگاه من شوی و تابوت سنگی مرا ببینی و بفهمی من که پدر تو و پادشاهی نیرومند بودم و بر 25 کشور سروری و پادشاهی میکردم ٬ اینجا مردم و تو نیز مانند من خواهی مرد ٬ زیرا سرنوشت آدمی این که بمیرد ٬ خواه پادشاه 25 کشور باشد یا یک خوارکن و هیچ کس در این جهان باقی نمی ماند. اگر هر زمان که فرستی به دست می آوری وارد آرامگاه من می شوی و تابوت مرا میبینی غرور و خود خواهی بر تو چیرگی خواهد کرد و هنگامی که مرگ خود را نزدیک دیدی٬ بگو که آرامگاه مرا ببندند و سفارش کن که پسرت آرامگاه تو را باز بگذارد تا این بتواند تابوت و جسد تو را ببیند.

زنهار! زنهار! هرگز هم خواهان ( مدعی ) و هم داور ( قاضی ) مشو. اگر از کسی ادعایی داری ٬ بپذیر که یک داور داد گستر آن را مورد رسیدگی قرر دهد و رای دهد. زیرا کسی که چنین کند ٬ اگر دادگر هم باشد٬ ستم خواهد کرد .

هرگز از آباد کردن دست بر ندار ٬ زیرا اگر دست از آباد کردن برداری کشور تو رو به ویرانی خواهد گذاشت زیرا بنا براین است که وقتی کشوری آباد نشود ٬ به سوی ویرانی میرود.

در آباد کردن ٬ کندن کاریز و جاده سازی و شهر سازی را در رتبه یک برجستگی کاری بنه.

بخشش و سخاوت را فراموش مکن و بدان پس از داد ٬ برجسته ترین شایستگی پادشاهان بخشش است و سخاوت . ولی بخشش تنها هنگامی باید به کار بیافتد که کسی نسبت به تو لغزش کرده ٬ اگر به دیگری خطایی کرده باشد و تو گناه او را بخشش کنی ٬ ستم کرده ای٬ زیرا حق دیگری را پایمال نموده ای .

بیش از این نمیگویم و این گفته ها را در پیشگاه کسانی که غیر از تو در این اینجا حاضر هستند ٬ گفتم تا اینکه بدانند پیش از مرگ ٬ من این سفارشها را کرده ام و اینک بروید و مرا تنها بگذارید ٬ زیرا بر این باورم که مرگم نزدیک شده است.

نقل قول

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چه کسی وصیت نامه شاه را نوشت؟ sana 0 146 Monday 23 December 2013 01:29
آخرین ارسال: sana
  وصیت‌نامه دکتر محمد مصدق (+دست خط) sana 0 201 Tuesday 17 December 2013 02:25
  رویش گیاه بر آرامگاه شاه هخامنشی!+عکس sana 1 613 Monday 25 November 2013 14:37
  خاخام بزرگ یهودی که «آخوند» شد! azadeh 0 208 Sunday 03 November 2013 22:47
آخرین ارسال: azadeh
  اولین بانک در عصر هخامنشی azadeh 0 209 Tuesday 15 October 2013 15:27
آخرین ارسال: azadeh

پرش به انجمن:

زمان کنونی: Tuesday 24 May 2016, 10:29