تست میزان اعتماد بین همسران
sana مونا 4 35
همین الان تو چه فکری هستی (7)
moonlover مامان غزل 474 3675
روش تهیه انواع کیک و شیرینی
moonlover دختر آریایی 331 3515
ب نظرت نفر قبلی شبیه کدوم شخصیت سینمای ورزشی کارتونی؟؟؟
user فرزاد ج 181 1571
مشاعره با ترانه خوانندگان 3
moonlover xx625 438 4603
گفتگوی آزاد
admin مونا 854 5198
جواب بالایی رو بده از بعدی سوال کن (18)
moonlover saye 509 3424
انتخاب اجباری برای نفر بعدی (4)
moonlover مونا 897 6640
الان چه حسی داری ؟؟؟با شکلک نشون بده ...(1)
sana مونا 100 1192
مشاعره (5)
مامان غزل دختر آریایی 27 118
یک صلوات برای رفتگان.........
niloofar دختر آریایی 373 3093
هر روز در اینجا با یک صلوات بیماران را دعا کنید ...( 2 )
saye دختر آریایی 327 3372
پيدا كردن پسورد فایل های Rar با نرم افزار RAR Password Recovery Magic v6.1
omid admin 1 63
درد و دل و دل نوشته های تنهایی Aria
aria !!!salam!!! 319 4096
خیلی لذت بخشه نه..؟
گلایه گلایه 33 496
اگه میتونستی یک کلمه را از این دنیا پاک کنی اون یک کلمه چی بود؟؟!!!!!!
youne30 misha 273 2419
همین الان چی دلت میخواد؟ (1)
saye mohammad.r 740 8489
تـنها بـرای تــو ...
گلایه elmasso 935 9524
تزریق نخستین خون مصنوعی به انسان! + تصاویر
شایان760 sana 1 27
کشف یک سنگ معدنی بسیار زیبا در ولنزولا + (عکس)
شایان760 sana 1 33
ذکر این صلوات بسیار مجرب را از دست ندهید
شایان760 sana 1 25
مهران احمدی در نقش رمبو +عکس
sana sana 0 25
مدل مو شینیون باز و بسته
elina moonlover 166 45190
مدل های فانتزی آرایش چشم
elina moonlover 27 239
انواع تاتو
xeper moonlover 42 2383
سالروز محسوس بودنت مبارک( سجاد قزوینی)
سهیل22 fateme_goli 19 134
مدل طراحی ناخن
ashna moonlover 86 4718
مدل طراحی ناخن عروس
moonlover moonlover 16 37
مدل لاک ناخن
moonlover moonlover 140 3271
مدل طراحی ناخن (2)
moonlover moonlover 299 3291
رضا صادقی پدر شد + عکسی از فرزند و همسر رضا صادقی
sana sana 18 479
دوست داری همسر آیندت چجوری باشه؟؟؟؟؟؟؟
ash3gh فرزاد ج 50 619
آخرین اس ام اسی که برای شما اومده چی بوده ؟
sana مامان غزل 389 3297
عکسی جالب از حمیرا و دخترش هنگام خروج از ایران!
sana sana 4 494
خندونک
moonlover دایی جان 709 12076
عشق یعنی...(عشق رو تفسير كن)
moonlover دایی جان 112 1013
داستان دو برادر
دایی جان دایی جان 0 24
قزوین پایتخت قدیمی ایران
moonlover moonlover 1 22
به جشن طلوع خورشید آواکس نت خوش اومدین، بفرمایید تو دم در بده
alale moonlover 431 3278
چند خط برای ...
sama مونا 1406 19704

وصیت نامه داریوش بزرگ هخامنشیزمان کنونی: Monday 21 April 2014, 14:06
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: chelipa5000
آخرین ارسال: chelipa5000
پاسخ: 1
بازدید: 112
Saturday 04 August 2007, 02:06
1
وصیت نامه داریوش بزرگ هخامنشی

وصیت نامه داریوش بزرگ(داریوش اول هخامنشی)

اینک که من از این دنیا می روم ٬ 25 کشور جزو شاهنشاهی ایران است و در همه ی این کشورها پول ایران رواج دارد و در آن کشور ها ایرانیان ارجمندند و مردم کشورها نیز در ایران دارای ارزش انسانی می باشند.

جانشین من ٬ خشایارشا ٬ باید مانند من در نگه داری این کشورها بکوشد. راه نگهداری این کشورها این است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب و آیین و دین آنها را گرامی دارد. اکنون که من از این دنیا می روم ٬ تو 12 کرور ‹‹ دریک ›› زر در خزانه داری و این زر یکی از پایه های نیرومندی تو می باشد٬ زیرا توانایی پادشاه تنها به شمشیر نیست ٬ بلکه به ثروت نیز هست. البته به یاد داشته باش که تو باید به این ذخیره بیفزایی نه اینکه از آن بکاهی. من نمی گویم که در زمان نیاز از آن برداشت نکن ٬ زیرا این زر در خزانه برای آن است که در هنگام خواستاری و نیاز از آن برداشت شود ٬ اما در کمترین زمان آنچه برداشتی به خزانه برگردان. مادرت آتوسا بر من حق دارد ٬ پس پیوسته وسایل خشنودی خاطرش را فراهم کن.

ده سال است که من سرگرم ساخت انبارهای غله در نقاط مختلف کشور هستم. من روش ساختن این انبارها را که با سنگ ساخته می شود و به شکل استوانه است ٬ در مصر آموختم.

چون انبارها پیوسته تخلیه می شود ٬ حشرات در آن به وجود نمی آیند و غله در آن چند سال می ماند ٬ بدون اینکه فاسد شود و تو باید بعد از من به ساختن انبارهای غله ادامه دهی ٬ تا اینکه همواره خوراک دو یا سه سال کشور در انبارها موجود باشد. هر ساله  پس از اینکه غله جدید به دست آمد٬ از غله موجود در انبارها برای تامین کمبود خواروبار بهره ببر و غله جدید را پس از اینکه بوجاری شد ٬ به انبار ببرو به این ترتیب تو هرگز برای خوراک مردم در این کشور دلنگرانی نخواهی داشت ٬ مگر اینکه دو یا سه سال پیاپی خشکسالی شود.

هرگز دوستان و ندیمان خود را به کارهای کشوری مگمار٬ برای آنها همان برتری دوست بودن با تو کافی است ٬ چون اگر دوستان و ندیمان خود را به کارهای کشوری بگماری و آنها به مردم ستم روا دارند و بهری ناراست نمایند ٬ نخواهی توانست آنها را به پادافره ( مجازات) برسانی ٬ چون با تو دوست هستند و تو ناچاری که جانب دوستی شان را نگه داری.

کانالی که من می خواستم بین رود نیل و دریای سرخ به وجود بیاورم ٬ هنوز به پایان نرسیده و به پایان رسانیدن این کانال از دید بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد و تو باید کانال را به انجام برسانی و در آمد رفت و آمد کشتی ها از آن کانال نباید چنان سنگین باشد که ناخدایان کشتی ها بهتر ببینند که از آن راه نروند.

اکنون من سپاهی به سوی مصر فرستادم تا در آنجا نظم و آرامش را برقرار کند ٬ ولی زمان نیافتم تا سپاهی به یونان بفرستم و تو باید این کار را انجام بدهی. با یک ارتش نیرومند به یونان یورش ببر و به یونانی ها بفهمان که پادشاه ایران این توانایی را دارد که جانیان و خونخواران جنگی را به سزای کردار ناشایست خود برساند.

سفارش دیگر من به تو این است که هرگز دروغگو و چاپلوس را به خود راه نده٬ چون هر دوی آنها بلای پادشاهی هستند و بدون دلسوزی دروغگو را از خود دورنما.

هرگز سرکردگان دیوانی و اداری مالیات گیران را بر سر مردم خراب نکن. برای اینکه آنان به مردم ستم نکنند ٬ برای گرفتن مالیات ٬ قانون درست کردم که این قانون تماس دیوانیان با مردم را خیلی کم کرده است و اگر این قانون را نگهبان باشی ٬ حکومتیان با مردم زیاد تماس نخواهند داشت.

افسران و سربازان ارتش را خشنود نگه دار و با آنها بد رفتاری نکن. اگر با آنها بد رفتاری کنی آنها نخواهند توانست رفتار متقابل کنند ٬ اما در میدان جنگ تلافی خواهند کرد ٬ ولو به قیمت کشته شدنشان باشد و تلافی آنها این گونه خواهد بود که دست روی دست می گذارند و تسلیم می شوند تا اینکه وسیله شکست خوردن تو را فراهم نمایند.

امر آموزش را که من آغاز کرده ام ٬ ادامه بده و اجازه بده مردم بتوانند بخوانند و بنویسند تا اینکه دریافت و بینش آنها بیشتر شود و هر اندازه که دریافت آنها زیادتر شود تو با اطمینان بیشتر و بهتر میتوانی پادشاهی کنی.

همواره پشتیبان کیش یزدان پرستی باش٬ اما هیچ کس را مجبور نکن که از کیش تو پیروی نماید و پیوسته به یاد داشته باش ٬ هر کس باید آزاد باشد که از هر کیشی که خواست و باور اوست ٬ پیروی کند.

پس از اینکه من زندگی را بدرود گفتم ٬ بدن مرا بشوی و آنگاه کفنی را که خود فراهم کرده ام بر من بپیچان و در تابوت سنگی بنه و در گور بگذار. اما آرامگاهم را باز نگه دار ٬ تا هر زمانی که میخواهی وارد آرامگاه من شوی و تابوت سنگی مرا ببینی و بفهمی من که پدر تو و پادشاهی نیرومند بودم و بر 25 کشور سروری و پادشاهی میکردم ٬ اینجا مردم و تو نیز مانند من خواهی مرد ٬ زیرا سرنوشت آدمی این که بمیرد ٬ خواه پادشاه 25 کشور باشد یا یک خوارکن و هیچ کس در این جهان باقی نمی ماند. اگر هر زمان که فرستی به دست می آوری وارد آرامگاه من می شوی و تابوت مرا میبینی غرور و خود خواهی بر تو چیرگی خواهد کرد و هنگامی که مرگ خود را نزدیک دیدی٬ بگو که آرامگاه مرا ببندند و سفارش کن که پسرت آرامگاه تو را باز بگذارد تا این بتواند تابوت و جسد تو را ببیند.

زنهار! زنهار! هرگز هم خواهان ( مدعی ) و هم داور ( قاضی ) مشو. اگر از کسی ادعایی داری ٬ بپذیر که یک داور داد گستر آن را مورد رسیدگی قرر دهد و رای دهد. زیرا کسی که چنین کند ٬ اگر دادگر هم باشد٬ ستم خواهد کرد .

هرگز از آباد کردن دست بر ندار ٬ زیرا اگر دست از آباد کردن برداری کشور تو رو به ویرانی خواهد گذاشت زیرا بنا براین است که وقتی کشوری آباد نشود ٬ به سوی ویرانی میرود.

در آباد کردن ٬ کندن کاریز و جاده سازی و شهر سازی را در رتبه یک برجستگی کاری بنه.

بخشش و سخاوت را فراموش مکن و بدان پس از داد ٬ برجسته ترین شایستگی پادشاهان بخشش است و سخاوت . ولی بخشش تنها هنگامی باید به کار بیافتد که کسی نسبت به تو لغزش کرده ٬ اگر به دیگری خطایی کرده باشد و تو گناه او را بخشش کنی ٬ ستم کرده ای٬ زیرا حق دیگری را پایمال نموده ای .

بیش از این نمیگویم و این گفته ها را در پیشگاه کسانی که غیر از تو در این اینجا حاضر هستند ٬ گفتم تا اینکه بدانند پیش از مرگ ٬ من این سفارشها را کرده ام و اینک بروید و مرا تنها بگذارید ٬ زیرا بر این باورم که مرگم نزدیک شده است.

نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چه کسی وصیت نامه شاه را نوشت؟ sana 0 87 Monday 23 December 2013 01:29
آخرین ارسال: sana
  وصیت‌نامه دکتر محمد مصدق (+دست خط) sana 0 98 Tuesday 17 December 2013 02:25
  رویش گیاه بر آرامگاه شاه هخامنشی!+عکس sana 1 246 Monday 25 November 2013 14:37
  خاخام بزرگ یهودی که «آخوند» شد! azish 0 63 Sunday 03 November 2013 22:47
آخرین ارسال: azish
  اولین بانک در عصر هخامنشی azish 0 52 Tuesday 15 October 2013 15:27
آخرین ارسال: azish

پرش به انجمن:

زمان کنونی: Monday 21 April 2014, 14:06

X پیشنهاد ویژه نوروز
ست ویژه سارافون و گردنبد به قیمت باور نکردنی 39 هزار تومان
X فروش ویژه
کیف تبلت اسپیکر دار