گزیده ای از یک کتاب
mohsenshiri1388 mohsenshiri1388 573 10538
چالِش کتاب
azish tttaji 4 83
دانلود ۱۰۰ کتاب معرفی شده توسط استاد الهی قمشه ای
tttaji fereshteh123 127 13566
عکس و متن فوق‌العاده زیبای سحر ولدبیگی در ستایش از همسرش
گلایه گلایه 0 22
سلفی ترانه علیدوستی به همراه محموله گرانبهایش
گلایه گلایه 0 20
پسرا چه دخترایی رو دوست دارن؟ (عکس نوشته های جالب)
saye گلایه 41 217
جواب‌نفر قبلی رو بده از نفر بعدی سوال کن (33)
moonlover azish 348 2822
مدل انگشتر نیم بند
elina elina 39 227
توصیه‌هایی برای غذا خوردن بیماران مبتلا به سرطان
گلایه گلایه 0 22
خندونک
غزل niloufarhzn 940 14597
گفتگوی آزاد
admin afshin83 1672 16219
این خانم ها مولتی ویتامین نخورند
گلایه گلایه 0 22
اگه آلزایمر بگیری دوست داری چیرو فراموش کنی ؟
goriz afshin83 69 1707
آمنه: مردم! پشیمانم که اسیدپاش را بخشیدم+تصویر
گلایه گلایه 0 23
قربانی اسیدپاشی اصفهان:اسیدپاش زندگی را از من گرفت+عکس
گلایه helia 1 36
در دوران بارداري از این کارها پرهيز کنيد
گلایه گلایه 0 19
تعرض به زن جوان توسط 2 سارق منزل+تصویر
گلایه kingeston 1 29
نوشابه زودتر از سیگار پیر می کند
گلایه گلایه 0 25
نوشیدنی‌های پیر کننده
گلایه گلایه 0 17
خوردنی‌های شادی‌بخش
گلایه گلایه 0 23
وقتی تشنه نمی شویم!
گلایه گلایه 0 16
«تخم‌شربتی» را درست مصرف کنید
گلایه گلایه 0 16
سرطان مثانه در کمین چه کسانی است؟
گلایه گلایه 0 20
زنان باردار از مصرف داروهای ضدافسردگی جدا خودداری کنند
گلایه گلایه 0 17
من امشب
ali.gh eshgh866 726 25545
گالري خرسهاي عروسكي
moonlover eshgh866 83 3271
دوستت دارم
آهو eshgh866 445 15518
دلنوشته ...
helia eshgh866 899 28466
دلتنگی...
sama eshgh866 289 13287
عشق بی صدا
.elham eshgh866 173 1710
ابیات شروع شده با حرف "ت"
گلایه eshgh866 11 671
دوستان آواکسی هر وقت وارد سایت آواکس شدی یه جمله اینجا بنویس.
rapr eshgh866 640 30480
به نظر خودت الان چه رنگی هستی؟
eshgh866 eshgh866 158 2477
احساسات روزانه(((امروز چه حسی داری؟)))
i_da eshgh866 155 4479
ابیات شروع شده با حرف "الف"
گلایه eshgh866 29 1461
هرکی یه کلمه بگه نفر بعد با اخر حرف کلمه اون یه کلمه بگه (3)
misha eshgh866 33 230
دارم ندارم (2)
گلایه eshgh866 334 1796
دوس دارم (تصاویر طنز)
گلایه گلایه 36 227
اگه یک خودکار داشتی که فقط برای یک کلمه جوهر داشت با او چی مینوشتی
lvlahnaz eshgh866 172 4307
براي نفر قبليت يك شكلک بزار (3)
مونا eshgh866 850 9050

چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟زمان کنونی: Thursday 23 October 2014, 06:31
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: hooman master
آخرین ارسال: *مهسا*
پاسخ: 5
بازدید: 1473
Thursday 22 November 2007, 14:45
1
چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
نكاتي براي دستيابي به نتيجه دلخواه در امتحانات، ارائه روش هايي بسيار ساده در بالا بردن سرعت يادگيري، حفظ كردن و مطالعه.

در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد
آمار نشان داده كه ذهن انسان در زمان هاي كوتاه و مكرر بسيار متمركزتر از زمان هاي طولاني عمل مي كند. بنابراين حتي اگر فقط ده دقيقه براي درس خواندن فرصت داريد، آن را به فواصل زماني كوتاهتر تقسيم كنيد. همچنين بهتر است پس از هر ده دقيقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهيد.

از آنجا كه مغز انسان به منظور "ساخت پروتئين" و تجديد نيرو به زمان نيازمند است، اين روش كارايي بسياري دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را مي دهد، در مقابل درس خواندن براي مدت زمان طولاني نه تنها كسالت آور است، بلكه باعث خستگي، ايجاد استرس و گيج شدن مي شود، در نتيجه قدرت يادگيري را كاهش مي دهد.

با خيالي آسوده استراحت كنيد
اگر زمان شما اجازه مي دهد به منظور تجديد قوا، يك روز كامل را به استراحت بگذرانيد. با اين كار ممكن است احساس عذاب وجدان كنيد و مرتبا با خود بگوئيد : "بايد امروز را هم درس مي خواندم" و زمان گرانبهايي را كه به استراحت تخصيص داده ايد، با استرس سپري كنيد. اما همانطور كه در بالا اشاره شد، فراموش نكنيد كه در حالت استرس مغز اطلاعات جديد را جذب نمي كند. يك روز را به فراغت بگذرانيد و احساس بدي از درس نخواندن خود نداشته باشيد.

وضعيت جسمي خود را در نظر بگيريد
در زمان هايي كه خسته، عصباني ، حواس پرت و شتاب زده هستيد درس نخوانيد. زماني كه مغز انسان در حالت آرامش است، مانند يك اسفنج اطلاعات را جذب مي كند، برعكس زماني كه استرس داريد، تلاش شما براي يادگيري بي فايده است، زيرا در چنين حالتي مغز اطلاعات را دفع مي كند. هيچگاه در زماني كه فكر شما به چيزهاي ديگري مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و يادگيري نكنيد، اين كار چيزي جز اتلاف وقت نيست.

درس ها را در همان روز مرور كنيد
زماني كه چيز جديدي ياد مي گيريد، سعي كنيد در همان روز نكات مهمش را دوره كنيد. با گذشت چند روز، براي يادآوري آن مطالب به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت. به هر حال يك مرور سريع در انتهاي روز، باعث ماندگاري بيشتر در مغز و يادآوري آسانتر مطالب خواهد بود.

مرحله به مرحله پيش برويد
ممكن است باور نداشته باشيد كه هميشه از كل به جزء و از بزرگ به كوچك رسيدن ، روش كارايي در امر يادگيري در سنين مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعي كنيد يك درك كلي از مطلب داشته باشيد سپس وارد جزئيات شويد، با اين روش امكان موفقيت شما بيشتر مي شود.

محيطي مناسب براي درس خواندن فراهم كنيد
هميشه فراهم كردن محيط مناسب براي درس خواندن را در اولويت اول قرار دهيد. به طور مثال اگر به سكوت احتياج داريد، تمام سعي تان را براي ايجاد يك مكان دور از سر و صدا براي موفقيت در درس خواندن ، به كار بگيريد.

ميزان خستگي مغزتان را در نظر داشته باشيد
كاملا طبيعي است كه گاهي مغز انسان در اثر خستگي، مطالب را فراموش مي كند، اين امر هرگز بدان معنا نيست كه شما آدم كودني هستيد، به جاي عصباني شدن، سعي كنيد چنين حالتي را پيش بيني كنيد و با آن كنار بياييد.

تصور كنيد كه مغز شما لايه هاي اطلاعات را به ترتيب روي هم مي چيند، با قرار گرفتن اطلاعات جديد در سطوح بالا، اطلاعات لايه هاي پايين تر كهنه شده و به آساني قابل دسترس نخواهند بود، بنابراين به فراخواني شما ديرتر جواب مي دهند، مرور كردن تنها روش جلوگيري از چنين پيشامدي است.

با برنامه ريزي مناسب، درس خواندن را به عادت تبديل كنيد
عموما اگر ساعات مشخصي از روز را براي درس خواندن برنامه ريزي كنيد، خيلي زود به آن عادت خواهيد كرد. بدون تخصيص ساعات مشخصي از روز، ممكن است هيچگاه وقت درس خواندن پيش نيايد. يك روش مناسب براي اين كار يادداشت كردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اينكه از پزشك وقت گرفته ايد، مثلا در دفتر يادداشت خود بنويسيد : " 2 تا 4 بعد از ظهر– درس خواندن "

هدف داشته باشيد
يكي از دلايل اصلي كه باعث مي شود افراد به اهداف خود نرسند اين است كه معمولا آنها را دست نيافتني مي پندارند. در صورتي كه با برنامه ريزي و مديريت صحييح مي توان به كليه اهداف خود دست يافت.

كافي است سعي كنيد فرق بين اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خود را دريابيد، اهداف بلند مدت را مانند يك رويا در ذهن بپرورانيد و نگه داريد، در عين حال فعاليت هاي روزانه زندگي را به اهداف كوتاه مدت اختصاص دهيد.

نااميدي دشمن يادگيري است
افرادي كه دائما خود را به دليل كندي در يادگيري سرزنش مي كنند، حتي اگر پيشرفتي مناسب و قوه يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي برند. در مقابل افرادي كه به خود و سرعت يادگيري شان اطمينان دارند، حتي اگر از هوش و استعداد كمتري نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتيجه كارشان بهتر است، زيرا اين افراد انرژي خود را صرف نگراني و حساسيت هاي بي مورد نكرده ، آهسته و پيوسته پيش مي روند.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
Monday 31 December 2007, 09:32
2
Re:چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
مرسي واقعه با اين مقاله نياز داشتم.
Monday 31 December 2007, 10:48
3
RE: چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟

ممنون واقعاً به این مقاله احتیاج داشتم مخصوصاً الان که فصل امتحاناست

Saturday 19 January 2008, 04:02
4

درسته که تمام راه های روانشناسی عمل های موثری هستند . اما بهترین روانشناس برای هر شخصی خود او هست .

من به هیچ روشی پای بد نشدم تا اراده نکردم . راستش من تا سوم راهنمایی معدلم 20 بود و در مدارس خوب شیراز درس رو ادامه می دادم . واسه ی دبیرستان هم به خرسندیان رفتم . افت من به دلایلی از سال دوم شروع شد به دلایلی . نهایت اهمیت من به درس فقط این بود که شب امتحان به اندازه ی 10 نمره بخونم تا تجدیدی نیارم . بیشتر زنگ ها رو توی حیاط مدرسه بسکتبال بازی می کردم .

ضربه ی بدی خورده بودم . اما بهترین استاد من که مثل پدر دوستش دارم و دبیر فیزیک سال سوم من بود و همینطور مشاور تحصیلی که در مدرسه از وضعم خبر دار شده بود ، منو به خودم آوردن . به هر حال از گرفتاری بزرگ رها شدم و دوباره درسو رو با کلی عقب افتادگی و مشکل از سر گرفتم .

توی تمام این مراحل برگشت من ، نه راه های روانشناسی و نه عملکرد های روز و ... هیچ کدوم کمکی به من نکردن . فقط خواستن و اراده بود که منو به جلو می برد .

بهتون قول می دم این دو رو در هر راهی که قرار بدید ، پیروز می شید .

->> Angel <<-

Friday 08 November 2013, 12:01
5
عاشق این قسمتش شدم ک گفته یک روز را ب استراحت بگذرانید وعذاب وجدان هم نداشته باشد4

امضاء
denying every tear
I know that I still need you here
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارزش یک بار خواندن.... fereshte26 2 263 Sunday 06 February 2011 23:25
آخرین ارسال: moonlover
  روش های درس خواندن پسر ها و دختر ه aria 5 412 Thursday 23 April 2009 17:08
آخرین ارسال: youne30
  آموزش خواندن فکر دیگران saeed.z 0 203 Tuesday 10 June 2008 21:56