گزیده ای از یک کتاب
mohsenshiri1388 mohsenshiri1388 899 15289
Belkasoft Yahoo! History Extractor پيدا کردن چت هاي گذشته در ياهو مسنجر
pc mekanik mahnaz1990 2 4299
همین الان تو چه فکری هستی؟ (14)
misha moonlover 762 8462
بازیگران ایرانی در کنار همسرانشان
گلایه گلایه 27 442
مدل فیگور عروس و داماد
elina گلایه 46 640
✘تیــــــــــــــکه های خـــــــــــــــاص✘
elina گلایه 248 1686
خواننده و بازیگر افسانه‌ای لبنان درگذشت+عکس
sana sana 0 18
نوشیدنی که جایگزین ورزش شده و لاغر می‌کند
sana sana 0 16
تلاش محقق ایرانی برای درمان دیستروفی عضلانی/ رفع اختلالات ژنتیکی با سلولهای بنیادی
sana sana 0 15
الان داری چه آهنگی گوش میدی ؟
moonlover گلایه 57 713
تصاویر 10 نوآوری برتر 2014/ از توپ هوشمند تا کیبورد رنگی
sana sana 0 21
بعد از حبیب، خواننده لس‌‌آنجلسی دیگری هم ممنوع الخروج شد+عکس
sana sana 0 21
نانسی عجرم در عروسی خواهرش+عکس
sana شقایق جون 1 26
پرویز مظلومی بر سر مزار برادرش +عکس
sana sana 0 21
سفر پاپ به تهران سال 49 +عکس
sana sana 0 21
عکس/ ابتکار جالب شهرداری ایلام!
sana sana 1 18
عکس:اطعام زائران پياده کربلا
sana sana 0 17
خواهر و خواهرزاده لیلا بلوکات + عکس
sana sana 0 16
مازیار فلاحی در حال بدنسازی + عکس
sana sana 0 20
«حبیب» و «هلالی» در یک قاب ! +عکس
sana sana 0 19
تیپ جدید «لیدی گاگا» +عکس
sana sana 0 17
دلتون واسه کدوم آواکسی تنگ شده ؟
پسر شیطون sana 852 32368
گفتگوی آزاد
admin شقایق جون 2641 26062
مدل های جدید طراحی ناخن
moonlover گلایه 142 2850
هستی یا نیستی (12) ؟
eshgh866 mohi2000 61 257
من امشب
ali.gh sana 783 28965
چیزهای کوچک اما لذت بخش
گلایه گلایه 153 4523
اسمی که نفر قبلی گفته تو فامیلاتون هست؟ (2)
مونا عاشق جون 837 10936
فال روزانه
aria misha 501 24885
اگه نفر قبلی تو بغلت بیفته چی کار میکنی؟ ( 1 )
sana kohsar 216 5985
دارم ندارم (2)
گلایه عاشق جون 545 3451
جواب نفر قبلی رو بده و از نفر بعدی سوال کن (34)
گلایه شقایق جون 731 6325
مشاعره (9)
moonlover mohi2000 79 767
♣♣♣ وصف حال یا احساستان را با یک شعر بگید ♣♣♣
moonlover sevda joon 149 3029
دلتنگ
helia m@rzieh 986 40151
خندونک
ayda-81 elina 234 2292
سکوت!!!
ashna m@rzieh 562 31088
امیر و هوتن قلعه نویی در کنار آرمین 2afm
sana sana 0 42
اسطوره فوتبال انگلیس اعتیاد را پشت سر گذاشت + عکس
sana sana 0 31
غیبت ممنوع
khashaiar سیب بهشتی حوا 509 23358

چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟زمان کنونی: Friday 28 November 2014, 06:23
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: hooman master
آخرین ارسال: *مهسا*
پاسخ: 5
بازدید: 1681
Thursday 22 November 2007, 14:45
1
چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
نكاتي براي دستيابي به نتيجه دلخواه در امتحانات، ارائه روش هايي بسيار ساده در بالا بردن سرعت يادگيري، حفظ كردن و مطالعه.

در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد
آمار نشان داده كه ذهن انسان در زمان هاي كوتاه و مكرر بسيار متمركزتر از زمان هاي طولاني عمل مي كند. بنابراين حتي اگر فقط ده دقيقه براي درس خواندن فرصت داريد، آن را به فواصل زماني كوتاهتر تقسيم كنيد. همچنين بهتر است پس از هر ده دقيقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهيد.

از آنجا كه مغز انسان به منظور "ساخت پروتئين" و تجديد نيرو به زمان نيازمند است، اين روش كارايي بسياري دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را مي دهد، در مقابل درس خواندن براي مدت زمان طولاني نه تنها كسالت آور است، بلكه باعث خستگي، ايجاد استرس و گيج شدن مي شود، در نتيجه قدرت يادگيري را كاهش مي دهد.

با خيالي آسوده استراحت كنيد
اگر زمان شما اجازه مي دهد به منظور تجديد قوا، يك روز كامل را به استراحت بگذرانيد. با اين كار ممكن است احساس عذاب وجدان كنيد و مرتبا با خود بگوئيد : "بايد امروز را هم درس مي خواندم" و زمان گرانبهايي را كه به استراحت تخصيص داده ايد، با استرس سپري كنيد. اما همانطور كه در بالا اشاره شد، فراموش نكنيد كه در حالت استرس مغز اطلاعات جديد را جذب نمي كند. يك روز را به فراغت بگذرانيد و احساس بدي از درس نخواندن خود نداشته باشيد.

وضعيت جسمي خود را در نظر بگيريد
در زمان هايي كه خسته، عصباني ، حواس پرت و شتاب زده هستيد درس نخوانيد. زماني كه مغز انسان در حالت آرامش است، مانند يك اسفنج اطلاعات را جذب مي كند، برعكس زماني كه استرس داريد، تلاش شما براي يادگيري بي فايده است، زيرا در چنين حالتي مغز اطلاعات را دفع مي كند. هيچگاه در زماني كه فكر شما به چيزهاي ديگري مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و يادگيري نكنيد، اين كار چيزي جز اتلاف وقت نيست.

درس ها را در همان روز مرور كنيد
زماني كه چيز جديدي ياد مي گيريد، سعي كنيد در همان روز نكات مهمش را دوره كنيد. با گذشت چند روز، براي يادآوري آن مطالب به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت. به هر حال يك مرور سريع در انتهاي روز، باعث ماندگاري بيشتر در مغز و يادآوري آسانتر مطالب خواهد بود.

مرحله به مرحله پيش برويد
ممكن است باور نداشته باشيد كه هميشه از كل به جزء و از بزرگ به كوچك رسيدن ، روش كارايي در امر يادگيري در سنين مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعي كنيد يك درك كلي از مطلب داشته باشيد سپس وارد جزئيات شويد، با اين روش امكان موفقيت شما بيشتر مي شود.

محيطي مناسب براي درس خواندن فراهم كنيد
هميشه فراهم كردن محيط مناسب براي درس خواندن را در اولويت اول قرار دهيد. به طور مثال اگر به سكوت احتياج داريد، تمام سعي تان را براي ايجاد يك مكان دور از سر و صدا براي موفقيت در درس خواندن ، به كار بگيريد.

ميزان خستگي مغزتان را در نظر داشته باشيد
كاملا طبيعي است كه گاهي مغز انسان در اثر خستگي، مطالب را فراموش مي كند، اين امر هرگز بدان معنا نيست كه شما آدم كودني هستيد، به جاي عصباني شدن، سعي كنيد چنين حالتي را پيش بيني كنيد و با آن كنار بياييد.

تصور كنيد كه مغز شما لايه هاي اطلاعات را به ترتيب روي هم مي چيند، با قرار گرفتن اطلاعات جديد در سطوح بالا، اطلاعات لايه هاي پايين تر كهنه شده و به آساني قابل دسترس نخواهند بود، بنابراين به فراخواني شما ديرتر جواب مي دهند، مرور كردن تنها روش جلوگيري از چنين پيشامدي است.

با برنامه ريزي مناسب، درس خواندن را به عادت تبديل كنيد
عموما اگر ساعات مشخصي از روز را براي درس خواندن برنامه ريزي كنيد، خيلي زود به آن عادت خواهيد كرد. بدون تخصيص ساعات مشخصي از روز، ممكن است هيچگاه وقت درس خواندن پيش نيايد. يك روش مناسب براي اين كار يادداشت كردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اينكه از پزشك وقت گرفته ايد، مثلا در دفتر يادداشت خود بنويسيد : " 2 تا 4 بعد از ظهر– درس خواندن "

هدف داشته باشيد
يكي از دلايل اصلي كه باعث مي شود افراد به اهداف خود نرسند اين است كه معمولا آنها را دست نيافتني مي پندارند. در صورتي كه با برنامه ريزي و مديريت صحييح مي توان به كليه اهداف خود دست يافت.

كافي است سعي كنيد فرق بين اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خود را دريابيد، اهداف بلند مدت را مانند يك رويا در ذهن بپرورانيد و نگه داريد، در عين حال فعاليت هاي روزانه زندگي را به اهداف كوتاه مدت اختصاص دهيد.

نااميدي دشمن يادگيري است
افرادي كه دائما خود را به دليل كندي در يادگيري سرزنش مي كنند، حتي اگر پيشرفتي مناسب و قوه يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي برند. در مقابل افرادي كه به خود و سرعت يادگيري شان اطمينان دارند، حتي اگر از هوش و استعداد كمتري نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتيجه كارشان بهتر است، زيرا اين افراد انرژي خود را صرف نگراني و حساسيت هاي بي مورد نكرده ، آهسته و پيوسته پيش مي روند.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
Monday 31 December 2007, 09:32
2
Re:چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
مرسي واقعه با اين مقاله نياز داشتم.
Monday 31 December 2007, 10:48
3
RE: چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟

ممنون واقعاً به این مقاله احتیاج داشتم مخصوصاً الان که فصل امتحاناست

Saturday 19 January 2008, 04:02
4

درسته که تمام راه های روانشناسی عمل های موثری هستند . اما بهترین روانشناس برای هر شخصی خود او هست .

من به هیچ روشی پای بد نشدم تا اراده نکردم . راستش من تا سوم راهنمایی معدلم 20 بود و در مدارس خوب شیراز درس رو ادامه می دادم . واسه ی دبیرستان هم به خرسندیان رفتم . افت من به دلایلی از سال دوم شروع شد به دلایلی . نهایت اهمیت من به درس فقط این بود که شب امتحان به اندازه ی 10 نمره بخونم تا تجدیدی نیارم . بیشتر زنگ ها رو توی حیاط مدرسه بسکتبال بازی می کردم .

ضربه ی بدی خورده بودم . اما بهترین استاد من که مثل پدر دوستش دارم و دبیر فیزیک سال سوم من بود و همینطور مشاور تحصیلی که در مدرسه از وضعم خبر دار شده بود ، منو به خودم آوردن . به هر حال از گرفتاری بزرگ رها شدم و دوباره درسو رو با کلی عقب افتادگی و مشکل از سر گرفتم .

توی تمام این مراحل برگشت من ، نه راه های روانشناسی و نه عملکرد های روز و ... هیچ کدوم کمکی به من نکردن . فقط خواستن و اراده بود که منو به جلو می برد .

بهتون قول می دم این دو رو در هر راهی که قرار بدید ، پیروز می شید .

->> Angel <<-

Friday 08 November 2013, 12:01
5
عاشق این قسمتش شدم ک گفته یک روز را ب استراحت بگذرانید وعذاب وجدان هم نداشته باشد4

امضاء
denying every tear
I know that I still need you here
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارزش یک بار خواندن.... fereshte26 2 294 Sunday 06 February 2011 23:25
آخرین ارسال: moonlover
  روش های درس خواندن پسر ها و دختر ه aria 5 452 Thursday 23 April 2009 17:08
آخرین ارسال: youne30
  آموزش خواندن فکر دیگران saeed.z 0 227 Tuesday 10 June 2008 21:56