آنچه زنان باردار باید برای زایمان به موقع بدانند
گلایه گلایه 0 15
ازدواجمان را ثبت کنیم که چه بشود؟
گلایه گلایه 0 20
چرا برخی مردان به دنبال مادر هستند، نه همسر؟
گلایه گلایه 0 19
تزریق ویتامین به همسردر تعطیلات عید!
گلایه گلایه 0 17
اندر حکایت بهار و سکنجبین
گلایه گلایه 0 21
✘تیــــــــــــــکه های خـــــــــــــــاص✘
elina گلایه 429 18643
نوزادی که با هنر مادرش جهانی شد+تصاویر
گلایه گلایه 6 47
خاطرات اعضای انجمن از تمرینات متا فیزیک
سعول 75veni 39 3333
تصاویری دیدنی از لحظاتی که فیل نوزاد روی پاهایش می ایستد
گلایه گلایه 0 24
دلایل نازک شدن پوست
گلایه گلایه 0 18
گفتگوی آزاد
admin liliyan 4255 37218
الکی مثلا من........
rbabak62 aziz65 180 4015
خندونکـــــــــــ
غزل aziz65 269 904
دانلود کتابهای علوم غریبه
khoda2006 hog 78 26788
درخواست کتاب
mobika hog 8 2143
*****احضار ارواح(انجام شده)******
amir0021 BROKEN HEART 33 9673
شیخ و مریدانش
دایی جان aziz65 53 4631
سیگـــــــــــــار پشـــــــــت سیگـــــــــــــار
غزل aziz65 36 1003
شراب
دایی جان aziz65 117 8756
فامیل دور
saeed.z aziz65 57 10357
عـــــــــاشقانه هایی برای خــــــدا
غزل aziz65 20 463
جملات زیبا
sama aziz65 596 32119
بنویسید-خاطرات-دست نوشته
tttaji aziz65 174 18514
دلــنوشتــــه (2)
roshanak.m helia 116 1708
شعرهای مذهبی
dusky helia 317 21503
یه جمله قشنگ بنویس!!!
hny! helia 470 29926
حرف های تکراری ما
moonlover helia 410 29386
گزیده ای از یک کتاب(2)
mohsenshiri1388 mohsenshiri1388 604 9238
شعرهای آذری _آذری ها بیان!(شماهم میتونیدپارس زبانان و...)
nazi jon aziz65 52 3430
دل نوشته برای امام زمان
sajadqazvini aziz65 38 1851
قهرمانان حجاب!
alone _girl alone _girl 13 104
چند خط برای ...
sama moonlover 1738 120092
طريقه ي بيدار كردن كنداليني100%
amir0021 75veni 2 2840
چند قدم برو عقب تصوير جابجا ميشه
amir0021 75veni 17 1681
آموزش حرکت اجسام با دست ! با تمرینات عملی . امتحان کنید
mdark 75veni 3 5084
اهل دانشگاهم
aziz65 aziz65 8 189
شعر و گرافی (نیلوفر ثانی 3)
رها رها 7 103
عکس های خنده دار و دیدنی
فردین one aziz65 212 5851
شعر و گرافی (نیلوفر ثانی 2)
رها رها 9 124
عکسهای زیبا از قطره های آب
aziz65 aziz65 16 253

چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟زمان کنونی: Monday 30 March 2015, 03:22
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: hooman master
آخرین ارسال: نرگس
پاسخ: 5
بازدید: 2389
Thursday 22 November 2007, 14:45
1
چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
نكاتي براي دستيابي به نتيجه دلخواه در امتحانات، ارائه روش هايي بسيار ساده در بالا بردن سرعت يادگيري، حفظ كردن و مطالعه.

در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد
آمار نشان داده كه ذهن انسان در زمان هاي كوتاه و مكرر بسيار متمركزتر از زمان هاي طولاني عمل مي كند. بنابراين حتي اگر فقط ده دقيقه براي درس خواندن فرصت داريد، آن را به فواصل زماني كوتاهتر تقسيم كنيد. همچنين بهتر است پس از هر ده دقيقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهيد.

از آنجا كه مغز انسان به منظور "ساخت پروتئين" و تجديد نيرو به زمان نيازمند است، اين روش كارايي بسياري دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را مي دهد، در مقابل درس خواندن براي مدت زمان طولاني نه تنها كسالت آور است، بلكه باعث خستگي، ايجاد استرس و گيج شدن مي شود، در نتيجه قدرت يادگيري را كاهش مي دهد.

با خيالي آسوده استراحت كنيد
اگر زمان شما اجازه مي دهد به منظور تجديد قوا، يك روز كامل را به استراحت بگذرانيد. با اين كار ممكن است احساس عذاب وجدان كنيد و مرتبا با خود بگوئيد : "بايد امروز را هم درس مي خواندم" و زمان گرانبهايي را كه به استراحت تخصيص داده ايد، با استرس سپري كنيد. اما همانطور كه در بالا اشاره شد، فراموش نكنيد كه در حالت استرس مغز اطلاعات جديد را جذب نمي كند. يك روز را به فراغت بگذرانيد و احساس بدي از درس نخواندن خود نداشته باشيد.

وضعيت جسمي خود را در نظر بگيريد
در زمان هايي كه خسته، عصباني ، حواس پرت و شتاب زده هستيد درس نخوانيد. زماني كه مغز انسان در حالت آرامش است، مانند يك اسفنج اطلاعات را جذب مي كند، برعكس زماني كه استرس داريد، تلاش شما براي يادگيري بي فايده است، زيرا در چنين حالتي مغز اطلاعات را دفع مي كند. هيچگاه در زماني كه فكر شما به چيزهاي ديگري مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و يادگيري نكنيد، اين كار چيزي جز اتلاف وقت نيست.

درس ها را در همان روز مرور كنيد
زماني كه چيز جديدي ياد مي گيريد، سعي كنيد در همان روز نكات مهمش را دوره كنيد. با گذشت چند روز، براي يادآوري آن مطالب به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت. به هر حال يك مرور سريع در انتهاي روز، باعث ماندگاري بيشتر در مغز و يادآوري آسانتر مطالب خواهد بود.

مرحله به مرحله پيش برويد
ممكن است باور نداشته باشيد كه هميشه از كل به جزء و از بزرگ به كوچك رسيدن ، روش كارايي در امر يادگيري در سنين مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعي كنيد يك درك كلي از مطلب داشته باشيد سپس وارد جزئيات شويد، با اين روش امكان موفقيت شما بيشتر مي شود.

محيطي مناسب براي درس خواندن فراهم كنيد
هميشه فراهم كردن محيط مناسب براي درس خواندن را در اولويت اول قرار دهيد. به طور مثال اگر به سكوت احتياج داريد، تمام سعي تان را براي ايجاد يك مكان دور از سر و صدا براي موفقيت در درس خواندن ، به كار بگيريد.

ميزان خستگي مغزتان را در نظر داشته باشيد
كاملا طبيعي است كه گاهي مغز انسان در اثر خستگي، مطالب را فراموش مي كند، اين امر هرگز بدان معنا نيست كه شما آدم كودني هستيد، به جاي عصباني شدن، سعي كنيد چنين حالتي را پيش بيني كنيد و با آن كنار بياييد.

تصور كنيد كه مغز شما لايه هاي اطلاعات را به ترتيب روي هم مي چيند، با قرار گرفتن اطلاعات جديد در سطوح بالا، اطلاعات لايه هاي پايين تر كهنه شده و به آساني قابل دسترس نخواهند بود، بنابراين به فراخواني شما ديرتر جواب مي دهند، مرور كردن تنها روش جلوگيري از چنين پيشامدي است.

با برنامه ريزي مناسب، درس خواندن را به عادت تبديل كنيد
عموما اگر ساعات مشخصي از روز را براي درس خواندن برنامه ريزي كنيد، خيلي زود به آن عادت خواهيد كرد. بدون تخصيص ساعات مشخصي از روز، ممكن است هيچگاه وقت درس خواندن پيش نيايد. يك روش مناسب براي اين كار يادداشت كردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اينكه از پزشك وقت گرفته ايد، مثلا در دفتر يادداشت خود بنويسيد : " 2 تا 4 بعد از ظهر– درس خواندن "

هدف داشته باشيد
يكي از دلايل اصلي كه باعث مي شود افراد به اهداف خود نرسند اين است كه معمولا آنها را دست نيافتني مي پندارند. در صورتي كه با برنامه ريزي و مديريت صحييح مي توان به كليه اهداف خود دست يافت.

كافي است سعي كنيد فرق بين اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خود را دريابيد، اهداف بلند مدت را مانند يك رويا در ذهن بپرورانيد و نگه داريد، در عين حال فعاليت هاي روزانه زندگي را به اهداف كوتاه مدت اختصاص دهيد.

نااميدي دشمن يادگيري است
افرادي كه دائما خود را به دليل كندي در يادگيري سرزنش مي كنند، حتي اگر پيشرفتي مناسب و قوه يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي برند. در مقابل افرادي كه به خود و سرعت يادگيري شان اطمينان دارند، حتي اگر از هوش و استعداد كمتري نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتيجه كارشان بهتر است، زيرا اين افراد انرژي خود را صرف نگراني و حساسيت هاي بي مورد نكرده ، آهسته و پيوسته پيش مي روند.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
Monday 31 December 2007, 09:32
2
Re:چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟
مرسي واقعه با اين مقاله نياز داشتم.
Monday 31 December 2007, 10:48
3
RE: چگونه از درس خواندن نتيجه بهتري بگيريم ؟

ممنون واقعاً به این مقاله احتیاج داشتم مخصوصاً الان که فصل امتحاناست

Saturday 19 January 2008, 04:02
4

درسته که تمام راه های روانشناسی عمل های موثری هستند . اما بهترین روانشناس برای هر شخصی خود او هست .

من به هیچ روشی پای بد نشدم تا اراده نکردم . راستش من تا سوم راهنمایی معدلم 20 بود و در مدارس خوب شیراز درس رو ادامه می دادم . واسه ی دبیرستان هم به خرسندیان رفتم . افت من به دلایلی از سال دوم شروع شد به دلایلی . نهایت اهمیت من به درس فقط این بود که شب امتحان به اندازه ی 10 نمره بخونم تا تجدیدی نیارم . بیشتر زنگ ها رو توی حیاط مدرسه بسکتبال بازی می کردم .

ضربه ی بدی خورده بودم . اما بهترین استاد من که مثل پدر دوستش دارم و دبیر فیزیک سال سوم من بود و همینطور مشاور تحصیلی که در مدرسه از وضعم خبر دار شده بود ، منو به خودم آوردن . به هر حال از گرفتاری بزرگ رها شدم و دوباره درسو رو با کلی عقب افتادگی و مشکل از سر گرفتم .

توی تمام این مراحل برگشت من ، نه راه های روانشناسی و نه عملکرد های روز و ... هیچ کدوم کمکی به من نکردن . فقط خواستن و اراده بود که منو به جلو می برد .

بهتون قول می دم این دو رو در هر راهی که قرار بدید ، پیروز می شید .

->> Angel <<-

Friday 08 November 2013, 12:01
5
عاشق این قسمتش شدم ک گفته یک روز را ب استراحت بگذرانید وعذاب وجدان هم نداشته باشد4
ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارزش یک بار خواندن.... fereshte26 2 398 Sunday 06 February 2011 23:25
آخرین ارسال: moonlover
  روش های درس خواندن پسر ها و دختر ه aria 5 610 Thursday 23 April 2009 17:08
آخرین ارسال: youne30
  آموزش خواندن فکر دیگران saeed.z 0 317 Tuesday 10 June 2008 21:56
آخرین ارسال: saeed.z

پرش به انجمن:

زمان کنونی: Monday 30 March 2015, 03:22