تذکر بر محبت بیش از اندازه ... .
علی7 گلایه 5 44
جوک _گلچین
علی7 علی7 9 34
گزیده ای از یک کتاب
mohsenshiri1388 mohsenshiri1388 647 11701
دانشجویان پسر از ترم اول تا ترم آخر
farnoosh77 khashaiar 2 36
پیگیری کارت سوخت المثنی
kobra یاورخان 52 17353
نیمکت داغ
moonlover عاشق جون 442 29582
کارت سوختتان کجاست؟ (نحوه پیگیری کارت سوخت)
admin یاورخان 6 3907
"مونا" ی صمیمی من, تولدت مبارک
غزل غزل 12 85
مینوی عزیز،خاتون خوب قصه (گلایه) تولدت مبارک
دایی جان گلایه 108 5299
نبرد رستم و جومونگ
farnoosh77 sana 1 33
تولد ممده
ali.gh elina 1 51
دانشجویان دختر از ترم اول تا ترم آخر
farnoosh77 farnoosh77 0 18
هستی یا نیستی ؟ (11)
moonlover علی7 637 4540
باران...
sajadjon علی7 710 24964
نامه ای عاشقانه به قلم غضنفر(طنز)
farnoosh77 farnoosh77 0 20
موضوع انشا:ازدواج را توصیف کنید
farnoosh77 farnoosh77 0 17
نظر دانشجویان مختلف درباره سوسک!
farnoosh77 farnoosh77 0 19
دوستان آواکسی هر وقت وارد سایت آواکس شدی یه جمله اینجا بنویس.
rapr علی7 644 31367
همین الان تو چه فکری هستی؟ (14)
misha khashaiar 284 2673
معما و تست هوش....!!!؟؟؟
30vil farnoosh77 106 1331
توجام بیاور ومن جا
springeyes springeyes 0 30
الان چه حسی داری ؟؟؟با شکلک نشون بده ...(1)
sana ayda-81 786 15173
آهنگ هاي پيشنهادي شما براي دانلود
dusky farnoosh77 46 5600
رایزنی های Apple برای ورود رسمی به بازار ایران
adel adel 0 26
عکس های اماکن مذهبی
rahim farnoosh77 8 302
مشاوره خرید تلفن همراه
adel adel 49 2041
آغوش
دایی جان m@rzieh 654 20472
بیا بگو همین الان دلت چی میخواد؟(3)
مونا niloufarhzn 784 7614
جواب‌نفر قبلی رو بده از نفر بعدی سوال کن (33)
moonlover azish 760 5765
گفتگوی آزاد
admin fateme_goli 1814 17743
من امروز... (2)
غزل azish 283 5219
اسمی که نفر قبلی گفته تو فامیلاتون هست؟ (2)
مونا سیب بهشتی حوا 705 7941
مرگ زن و شوهر ایرانی به فاصله چند دقیقه دردو تصادف!!
sana sana 0 36
متفاوت ترین عکس از علی دایی و دخترش
sana sana 3 86
این جوان 24 ساله با مرگش دختران را به وحشت انداخت!
eshgh866 shima barani 6 78
دسته بندی آلو
دختر آریایی دختر آریایی 0 36
راه های شناسایی كمبود ازت در مو
دختر آریایی دختر آریایی 0 31
معرفی گیاه : انار - POMEGRANATE
دختر آریایی دختر آریایی 0 30
معرفی گیاه : انبه (منگیفرا کوادریفیدا) - ASEM KAMBANG
دختر آریایی دختر آریایی 0 33
همين الان ي جمله بگو
kianoosh sevda joon 231 8467

چرا آسمان آبی است ؟!زمان کنونی: Thursday 30 October 2014, 17:58
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: major-physics
آخرین ارسال: سنا
پاسخ: 14
بازدید: 1812
Sunday 06 January 2008, 16:00
1
Question چرا آسمان آبی است ؟!

سلام به همه دوستان .

یه سوال  رو غزل جان در یکی از تاپیک ها مطرح کردند که من اون رو به اینجا منتقل می کنم تا بشه به عنوان یه تاپیک مجزا روش بحث کرد .

سوال اینه :

چرا آسمان آبی است ؟!

یه سوال دیگه هم داشتند که تو همین مایه ها بود :

چرا آسمون دم غروب قرمز میشه ؟!

خوب می بینید که سوال ها چقدر پیش پا افتاده و یا حتی شاید بگید خنده دار هستند .

حالا از همه دوستان می خوام که نظراتشون رو در این باره بگن ( ولو اینکه غلط باشه ) !

ممنون از همه دوستان .

اگر اجازه بدهید من کمی دیرتر نظرم رو در این باره خواهم گفت ( نمی گم نظر من فرق می کنه ها ، می خوام که اول شما نظر بدین ) 0

منتظر نظات دوستان هستم ( یم ) { این ایم یهنی مخفف هستیم ! } 0

.

.

.

نقل قول این ارسال در یک پاسخ
Sunday 06 January 2008, 16:24
2
Re:چرا آسمان آبی است ؟!
سلام
ممنون ماژور جان
بله جای سوال من در اون تاپیک نبود،معذرت می خوام
من فکر می کنم دلیل اون فرکانس های مختلف هر رنگی باشه که در جو موجود هست
چون می دونیم که هر رنگ از طیفهای نور سفید خورشید دارای یک فرکتنس و طول موج مخصوص به خودشون هستند،که یکی بلند تر و دیگری کوتاهتره
فقط تا همین جا رو من می گم تا بقیه دوستان هم نظر بدن

امضاء
"پاکترین هوای دنیا متعلق به لحظه ای است که دلمان هوای هم میکند"
Sunday 06 January 2008, 17:04
3
راستش من خیلی بیسواد تر از اونم که جواب بدم ، اما کم و بیش اطلاعاتی دارم . این ها رو بیان می کنم تا عزیزان غلط هاش رو اصلاح کنند و من هم دلیل اصلی این پدیده رو یاد بگیرم .تا اونجا که می دونم نور خورشید به وسیله مولکولها و ذرات گرد و غبار موجود در آسمان ، که معمولاً در مقایسه با طول موجهای نور مرئی بسیار کوچک تر هستند ، پراکنده می‌شود. به این ترتیب ، نور با طول موج های کوتاه تر (نور آبی) ، بسیار شدیدتر از نوربا طول موج های بلندتر به وسیله این ذرات پراکنده می‌شوند . این دلیل آبی بودن آسمان در روز است . از طرفی باید اشاره کنم که در روز ، خورشید بصورت عمود تر نسبت به هنگان غروب ، بر زمین می تابد . پس راحت تر از لایه ی اوزون عبور می کند .
اما در هنگام غروب ، همین عمل به دلیل تابش مایل پرتوهای نور خورشید به لایه ی اوزون و در نتیجه طولانی تر شدن مدت زمان عبور اشعه از آن ، بیشتر جذب این لایه می گردد .در واقع وقتی هنگام غروب نور خورشید مسیر اریب تری را از میان لایه اوزون طی می‌کند ، جذب انتهای سرخ طیف بوسبله اوزون ، ‌موجب تسلط انتهای آبی بر نور عمومی آسمان گشته و بالای سر آبی به نظر می رسد . به همین دلیل مغرب را که در سمت غروب خورشید است قرمز رنگ و مشرق را که خلاف جهت خورشید است ، آبی می بینید .
غلط بودن دلایل فوق را به بزرگی خودتون ببخشین .
با تشکر
آرش شکوهیان
Sunday 06 January 2008, 23:08
4
منم راجع به این موضوع تا حدودی تو سایت ها خوندم و از زبان این و آن شنیدم که تقریبا با گفته های ArasH-El3mENT عزیز یکیه.
پس نیازی به بازگویی دوباره نیست.
Sunday 06 January 2008, 23:20
5
درود فراوان بر غزل عزیز و آرش بزرگوار .

دوستان دیگر نظری ندارند ؟!

البته خوب دوستان تقریبا جواب را بیان کردند .

اما شاید کسی نظر دیگری هم داشته باشد !

پس منتظریم . . .

.
.
.
Saturday 12 January 2008, 16:39
6
سلام به دوستان گلم .

اگر کسی جوابی نداره تا من هم یه چیزایی بگم .

من منتظرم تا شما اگر می خواید مطلبی اضافه کنید این کار رو انجام بدید .

با تشکر از همه دوستان .
.
.
.
Saturday 12 January 2008, 18:11
7
RE: چرا آسمان آبی است ؟!

می توان تا حدی اشاره کرد به پدیده ی شکست نور و تجزیه آن در آب اقیانوس .
مقدمه ی اول :
 می دانیم که در تجزیه ی نور ، رنگ  قرمز دارای کمترین انرژی و رنگ آبی یا بنفش بیشترین انرژی را داراست . به همین دلیل آخرین رنگی که قبل از تاریکی مطلق در اقیانوس ها قابل مشاهده است رنگ آبی است . اما ارتباط آن با کرانه های آسمان چیست ؟ چند چیز در جو زمین ، عامل تجزیه ی نور سفید خورشید هستند . 1 - لایه ی اوزون   2 - ذرات گرد و غبار  3 - قطرات آب پراکنده در جو   4 - خود محیط اتمسفر که بوسیله ی کاهش سرعت انتشار نور و انحراف در خط انتشار موجی پرتوهای نورسفید ، باعث تجزیه ی آن می گردد .

مقدمه ی دوم :

بر اساس قوانین فیزیکی ، اوج قدرت و فشار عبوری جسم ( اشعه ) m  از صفحه ( لایه ) P ، هنگامی است که با زاویه ی 90 درجه یا اصطلاحاً عمود بر صفحه به سمت آن پیش رود .
مقدمه ی سوم :

جهت تابش خورشید در کنار سطح دریا ( شرایط استاندارد تابش ) از زاویه صفر درجه ( هنگام طلوع ) شروع شده و به زاویه ی 180 درجه ( هنگام غروب ) ختم می گردد که در این بین زاویه ی 90 درجه در حدود ظهر رسمی ( بین ساعت 12 تا 15 : 12 ) صورت می پذیرد .

نتیجه :

هنگامی که خورشید طلوع می کند به همان میزان تجزیه ی نور دارد که در هنگام غروب رخ می دهد . اما چون فضا از تاریکی خارج شده و کم کم به سمت روشنی می رود این تجزیه ی نور محسوس نیست . به همین دلیل به جای اینکه رنگ قرمز یا بنفش مشاهده گردد ، سیاهی یا آبی تیره به چشم می خورد ( حدود وقت گرگ و میش ) . در اواسط روز یا ظهر رسمی از آنجا که زاویه ی تابش در قویترین و پر فشار ترین زاویه قرار دارد ، پدیده ی تجزیه رخ نداده ( یا ناچیز رخ می دهد که قابل چشم پوشی است ) و آن لحظه اوج روشنایی آن منطقه ی جغرافیایی است . در هنگام غروب ، از آنجا که قبل از آن محیط روشن بوده ( همه چیز قابل رویت است ) و پدیده ی تجزیه ی نور نیز رخ می دهد ، نور قرمز به عنوان رنگ آخر به چشم می خورد که هر چه این زاویه به انتها ( کمان در خور زاویه ی تابش ) نزدیکتر می شود ، میزان پخش رنگ قرمز ( میزان تجزیه ی نور به دلیل افزایش انحراف زاویه ی تابش ) بیشتر شده و بیشتر مشاهده می گردد .

اما یک سوال . پس از غروب کامل ( گذشت کامل از کمان در خور زاویه ی تابش ) دوباره آسمان آبی می گردد . چرا ؟

به این دلیل است که تابش مستقیم اشعه خورشید قطع گردیده و عمل تجزیه نور به پایان می رسد و فضا از نور های منعکس شده از زمان تابش روشن مانده که بدون تجزیه نور است ، پس هوا روشن و نور آن مایل به آبی روشن است که با گذشت زمان و جذب تدریجی پرتوهای باقیمانده توسط محیط ، آسمان روبه کبودی و سپس سیاهی می گذارد و زمان تاریک یا اصطلاحاً شب فرا می رسد .

->> Angel <<-

Saturday 19 January 2008, 18:23
8

Z MaX نوشته :

می توان تا حدی اشاره کرد به پدیده ی شکست نور و تجزیه آن در آب اقیانوس .

درودی دوباره بر شما .

فکر می کنم اشتباه کوچکی مرتکب شده اید .

دو موضوع را باید متذکر شوم .

1-

دلیل آبی دیدن آسمان و ربط آن با آبی بودن اقیانوس ها .

باید گفت که

آبی دیدن اقیانوس ها به سبب شکست نور در آب اقیانوس هاست و نه اینکه آبی بودن آسمان به سبب اقیانوس ها باشد .

(که شما عکس این موضوع را ذکر کرده یودید )

پس به سوال تاپیک که چرا آسمان آبی است نمی توان با این استدلال پاسخ داد .

2-

دلیل آبی دیدن اقیانوس ها

در واقع آبی دیدن اقیانوس ها به 2 عامل بر می گردد .

عامل اول :

آبی بودن آسمان .

( که خود سوال این تاپیک است و در پی جواب آن هستیم )

عامل دوم :

زمانی که نورخورشید بر فراز اقیانوس پراکنده می شود . پراکندگی مشابهی که در جو زمین رخ می دهد ( و عامل اصلی آبی دیدن آسمان است و در مورد آن در آینده بیشتر توضیح خواهم داد )  برای نور آبی رخ می دهد.

مقداری از نور آبی پراکنده شده رو به پایین حرکت می کند یعنی در واقع مقداری از نور شکست refract پیدا کرده و وارد آب اقیانوس می شود  .

این نور سپس توسط سطح اقیانوس بازتابیده reflect  شده و رنگ آبی مختصری را به اقیانوس می بخشد .

در همین زمان مقداری از نور اصلی پراکنده شده ( که غالب آن آبی است )  به سمت بالا وبه سوی فضا پراکنده می شود. از ترکیب این دو نور ، اقیانوس به رنگ آبی دیده می شود .

البته دلیل دیگری هم هست و آن اقیانوس ها بعضا به رنگ سبز ( یا سبز تیره ) هم دیده می شوند که دلیل آن بیشتر جلبگ های  و  گیاهان دریایی و خزه ها و . .. می باشند .

و دلایل جزیی دیگر که بیشتر دوستان را خسته می کند .

البته شاید من منظور شما را درست متوجه نشدم .

اگر این گونه است جسارت من را ببخشید .

با تشکر از شما . . .

Saturday 19 January 2008, 18:39
9

Z MaX نوشته : 
  چند چیز در جو زمین ، عامل تجزیه ی نور سفید خورشید هستند .

1 - لایه ی اوزون

2 - ذرات گرد و غبار

3 - قطرات آب پراکنده در جو

4 - خود محیط اتمسفر که بوسیله ی کاهش سرعت انتشار نور و انحراف در خط انتشار موجی پرتوهای نورسفید ، باعث تجزیه ی آن می گردد .

با درود فراوان .

اول اینکه نور خورشید حتی اگر از بیرون جو هم دیده شود & سفید نخواهد بود و تقریبا زرد رنگ است .

(اگر نیاز به توضیح بیشتر بود این حقیر تا جایی که بلد باشم در خدمتم )

و دوم اینکه موارد 1 و 2 و 3 کاملا صحی هستند .

و در مورد 4 هم  توضیحی بیشتر اینکه جو زمین باعث کاهش انرژی فوتون های فرودی و در نتیجه گرایش آنها به قسمت قرمز طیف خواهد شد .

و اضافه می کنم که تاثر لایه ی اوزون بسیار ناچیز است ( در آبی دیدن آسمان ) .

توضیح بیشتر اینکه :

بيش از 90 ٪ كل O3 ( اوزون)  موجود در جو در stratosphere قرار دارد اما همان چند درصد باقي مانده در منطقه ي 10 تا 50 كيلومتري جو زمين پراكنده اند (‌به صورت پراكنده در جو - به واقع به طور متوسط 2 تا 8 اتم در هر ميليون ) و به مقدار بسیار کم باعث جذب absorption  و پراکندگی scattering قسمت آبی نور فرودی می شوند .

اگر اوزون موجود در جو كمتر از مقدار كنوني بود ،‌پراكندگي نور منطقه ي آبي هم كمتر مي بود و اگر مقدار اوزون موجود ،‌بسيار كم بود ، بيش از 90٪ پرتوهاي UV (‌و منطقه آبي ) از جو عبور مي كردند (‌بدون شكست ) .

با تشکر فراوان . . .

Saturday 19 January 2008, 18:46
10

Z MaX نوشته :

هنگامی که خورشید طلوع می کند به همان میزان تجزیه ی نور دارد که در هنگام غروب رخ می دهد . اما چون فضا از تاریکی خارج شده و کم کم به سمت روشنی می رود این تجزیه ی نور محسوس نیست .

باز هم شاید این حقیر متوجه منظور شما نشده ام .

اما تا آنجا که علم ناقص من قد می دهد تجزیه و پراکندگی نور خورشید در غروب و طلوع خورشید به دلیل وجود لایه ای جوی بیشتر ، بیشتر است ( نه کمتر )

پس این بیشتر بودن لایه های جوی در هنگام طلوع و غروب خورشید باعث می شود که نور خورشید مجبور به عبور از لایه های جوی بیشتری باشد و این امر سبب می شود که نور انرژی خود را از دست بدهد و از دست دادن انرژی یعنی کاهش فرکانس و کاهش فرکانس هم یعنی افزایش طول موج و همه این ها یعنی نور رسیده به سمت قرمز ها میل می کند .

با تشکر .

.

.

.

ارسال پاسخ 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  برکشیدن حجاب از چهره ماه / تصویر آسمان مربایی sana 8 703 Monday 17 March 2014 00:34
آخرین ارسال: sana
  امشب آسمان شهاب باران می شود amirhossein 0 226 Monday 12 August 2013 23:38
آخرین ارسال: amirhossein
  بارش شهابی جدی در آسمان امشب afsaneh 1 261 Friday 26 July 2013 14:57
آخرین ارسال: setare sahar
  عکس پدیده نادر و عجیب در آسمان روسیه amirhossein 0 191 Wednesday 12 June 2013 23:36
آخرین ارسال: amirhossein
  رنگ های آسمان در 24 ساعت شبانه روز ! ( تصویری ) saye 1 262 Wednesday 12 June 2013 12:01
آخرین ارسال: saye

پرش به انجمن:

زمان کنونی: Thursday 30 October 2014, 17:58

X پیشنهاد ویژه بهار
ست ویژه سارافون و گردنبد به قیمت باور نکردنی 39 هزار تومان
X فروش ویژه
کیف تبلت اسپیکر دار